ERAMUTE EHITUSSEKTORI
KVJ - KÜTE, VENTILATSIOON, JAHUTUS
PROJEKTIJUHTIMISE TEENUS
KVJ KONSULTATSIOON
Teadlik Tellija teab, et tehnosüsteemide konsultatsioon spetsialistiga annab ülevaate võimalikest toodetest, tehnoloogiatest ja enamlevinud lahendustest. Konsultatsiooni teenus aitab mõista erinevate süsteemide eeliseid/puudusi ning langetada otsust süsteemi valikul konkreetselt Tellija huvisid arvestades. Lisaks saab Tellija vastused muudele küsimustele, mida tehnosüsteemide rajamine endaga kaasa toob.
Peale konsultatsiooni teab Tellija järgmist:
Mida on vaja, et tehnosüsteem kooskõlastada KOV-ga.
Mis on üldiselt tehnosüsteemide maksumus.
Mis tooteid turul pakutakse.
Kust tehnosüsteemide paigaldust võiks uurida.
Kas algset ideed on võimalik teostada.
Missugune süsteem tema majja sobib.
KVJ PROJEKTIJUHTIMINE
Teadlik Tellija teab, et tehnosüsteemi rajamine on väga nõudlik, täpsust ja oskusi vajav töö ning seda ei saa usaldada igaühe kätte. Projektijuhtimise teenusega, saab Tellija vastavalt soovile kõik tehnosüsteemi rajamisega kaasneva asjaajamise. Muuhulgas konkreetsed ehituse hinnapakkumised, hinnapakkumiste analüüsi, projektijuhtimise väljavalitud pakkuja poolt süsteemi paigaldamise vältel ning kuni "võtmed kätte" lahenduseni koos vajaliku ehituse dokumentatsiooni üleslaadimisega Ehitisregistrisse. Teenuse lõpus on kliendil valitud töövõtja ja/või paigaldatud süsteem koos korrektse ehitusdokumentatsiooniga ning kasutusloaga. Lisaks annan soovitused järgnevateks teenusteks või tegevusteks, milleks on näiteks hoolduspartneri valik, garantiikohustused jms.
Projektijuhtimise käigus saab Tellija:
Vastava tehnosüsteemi hinnapakkumised mis on eelnevalt läbi arutatud.
Tehnilist tuge valitud Töövõtjaga tööde teostamise ajal.
Hinnapakkumiste sisu selgituse edasiste otsuste tegemiseks.
Ehituse dokumendid, et seadustada tehnosüsteem KOV-s.
KVJ EHITUSDOKUMENTATSIOONI KOOSTAMINE
Teadlik Tellija teab, et tehnosüsteemi rajamine ehitusseadustiku mõistes on hoone ümberehitamine ja selle tegevusega on tal kohustus esitada ehitusteatis Ehitisregistrisse. Ehitusteatis tähendab ehitusprojekti esitamist KOV-le. Olgu selleks ehitustööks õhk-, õhk-vesi- või maasoojuspump, ehitusteatisest ei pääse.
Ehitusdokumentatsiooni koostamise käigus saab Tellija:
Ehitusprojekti mistahes soojuspumba paigaldamiseks enda eramule.
Paigaldatud tehnosüsteemide joonised näiteks põrandakütte teostusjoonis.
Valminud projekti esitamise KOV-le ehk ehitusteatise.
Mistahes eriosa projekti.
Kasutusteatis
Korrektne ehitamine algab planeerimisest ja projekteerimisest. Majaehitajale on selge, et ilma arhitektuurse projektita maja ei ehita, sest ehitusloa saamiseks on see hädavajalik. Küll aga on üldine arusaam, et eriosade projekteerimine on maha visatud raha. Miks see nii on?
Esiteks ei ole eramute ehitamisel kõikide eriosade projekt otseselt nõutav, piisab teostusdokumentatsioonist hoone kasutusloa taotlemisel. Teiseks põhjuseks võib olla arvamus, et eriosade ehitajad on piisavalt pädevad ja suudetakse ka ilma projektita tehnosüsteemid rajada. Mis on ühest küljest tõsi aga samas ei ole ka. Maja ehitamine Eestis – sammsammuline juhend.
Korralik projekt annab Tellijale ülevaate ehitatavast süsteemist, mille kaudu saab teostada omanikujärelevalvet ja nõuda ehitajal projektist kinni pidamist. Ehitajale on projekt abiks nii ehituspakkumuse koostamisel kui ka ehituse kvaliteedi tagamiseks ehituse käigus. Kasutusloa taotlemisel tuleb kindlasti esitada ventilatsiooni põhiprojekt ja elektripaigaldise audit. Küttesüsteemi ja vee-, kanalisatsiooni süsteemi kohta võib olla piisav teostusjoonistest. Kui tegemist on ümberehitamise või näiteks ainult küttesüsteemi ehitamisega on nõutav Ehitusteatis ja kütteprojekt. Ehitise kohta esitatav tuleohutusalane dokumentatsioon.
Tehnovisioon aitab leida sobiva eriosa projekteerija ja nõustab eriosa valikul. Küsimuste korral võta minuga julgelt ühendust!
Mis on Ehitusteatis ja millal seda on vaja esitada?
Kui oled jõudnud siia lehele, siis oled kindlasti kuulnud termineid ehitusluba ja ehitusteatis. Ehitusluba on üldiselt vaja uute hoonete rajamisel, suuremas mahus laiendamisel või lammutamisel. Ehitusteatis aga väiksemal määral laiendamisel, ümberehitamisel jne. Täpsemalt ehitusteatise, ehitusprojekti ja ehitusloa kohustuslikkuse kohta leiad infot EhS Lisa1 tabelist.
Tehnovisioon keskendub hoonete tehnosüsteemidele ning EhS järgi on olemasoleva tehnosüsteemi rajamine või ka asendamine hoone ümberehitamine ehk rekonstrueerimine, seetõttu räägime siin ehitusteatisest.
Ehitusteatis on lihtsamalt öeldes avaldus KOV-le mis esitatakse elektrooniliselt läbi ehitisregistri veebikeskkonna. Ehitise omanikul on kohustus ehitusteatisele kui tegemist on muuhulgas hoone ümberehitamisega ehk rekonstrueerimisega, mille alla kuulub ka tehnosüsteemi paigaldus. Selle nö avaldusega koos tuleb esitada ehitusprojekt. Ehitusprojekt tehnosüsteemile või selle osale ongi rahvasuus tuntud ehitusteatisena.
Seega olemasolevasse hoonesse uue küttesüsteemi paigaldamisel on kohustus esitada ehitusteatis ja projekt. Näiteks on ehitustatise kohustus nii õhksoojuspumba, õhk-vesi soojuspumba kui ka maasoojuspumba paigaldamisel.
Mida teha kui mul on ehitusteatis esitamata aga küttesüsteem on vahetatud?
Juba paigaldatud tehnosüsteemi saab ehitusteatisega kooskõlastada ka tagantjärgi. Tegemist on sama protseduuriga, kus esitatav projekt on koostatud juba paigaldatud tehnosüsteemile.
Tehnovisiooni abiga saad enda planeeritava kütteseadme paigalduse kooskõlastatud. Küsimuste korral võta minuga julgelt ühendust!
Igale ehitusteatisele mis on ehitisregistris KOV poolt kinnitatud tuleb esitada kasutusteatis mis tõendab, et valminud ehitis või selle osa vastab ehitisele ettenähtud nõuetele ja seda võib kasutada.
Kasutusteatis esitatakse samuti ehitisregistri kaudu elektrooniliselt. Kasutusteatise alusdokumendiks on kooskõlastatud ehitusteatis.
Kui vajad kasutusteatise esitamisel spetsialisti abi, siis võta minuga ühendust!
Kasutusteatisega koos tuleb mõnikord esitada hulganisti teostusjooniseid. Vahel juhtub, et oled maja ehitanud eriosa projektideta ja ehitaja ei ole võimeline teostusjooniseid koostama. Teostusjoonistel on ka praktiline väärtus kui tulevikus on vaja leida maasoojuspumba välikontuuri piirid. Teostusjoonised üldiselt tehakse kõikidele kaetud torustikele olgu selleks kas vee- ja kanalisatsioonitorud või põrandakütte torud betoonis. Alati tee ehituse ajal tuleviku jaoks ja teostusjooniste koostamiseks hulganisti kvaliteetseid pilte!
Tehnovisioon aitab koostada vajaliku tehnosüsteemi eriosa teostusjoonise. Võta minuga julgelt ühendust!